Nätverksträff förskola
Samiskt språkcentrum arrangerar nätverksträff med syftet att samtala kring förskolefrågor och fördjupa oss i de samiska förskolebarnens situation utifrån olika nivåer. Nätverksträffen riktar sig till personal i förskolan, rektor/förskolechef samt samordnare eller motsvarande i kommuner inom det samiska förvaltningsområdet.
Samiskt språkcentrum har i samarbete med kommuner arrangerat förskolekonferenser. Nu senast tillsammans med kommunerna inom nätverket Veärbmie under november 2021 i Ubmeje. Under ett samtalsforum i Lycksele med kommuner inom det samiska förvaltningsområdet i augusti 2022 framkom behov och önskemål om en nätverksträff för förskola som sedan genomfördes vid två tillfällen på två olika orter i november 2022.
Syftet är att tillsammans samtala kring samiska förskolefrågor och fördjupa oss i de samiska förskolebarnens situation utifrån olika nivåer. Vi delar med oss av erfarenheter av lyckade språkrelaterade aktiviteter och även utmaningar.
Språkcentrum planerar för fortsatta förskolnätverksträffar.
Mer info kommer.